Jakou výplň a jaký potah zvolit pro sedací vak
I ty sedací vaky a pytle nejlevnější mohou plnit dobře svou funkci. Na co byste se měli zaměřit při jejich výběru?
Výplň
Říká se, že pravda je uvnitř, a že mnohdy krásný zevnějšek ukrývá shnilé jádro. Toto pořekadlo se může týkat i sedacích vaků. Především se vyhněte výrobkům, které ukrývají polystyrenovou drť. Ta je zcela nevhodná, protože se uvnitř zadrhává a špatně se přizpůsobí tvaru vašeho těla. Problematické je to bohužel i s přírodními materiály, jako jsou např. pohankové či špaldové slupky. V zásadě je to perfektní výplň např. pro malé polštářky, ale do velkých vaků je dát nemůžete. A proč? Je to snad kvůli prachu či jiným kontaminantům, které mohou absorbovat? Nikoli, problém je v jejich hmotnosti, protože u pohankových slupek by výplň do velkého vaku Duo o rozměrech 140 x 190 cm, s přibližným objemem výplně přes 400 litrů, vážila nejméně 57 kg, a s takto těžkým „pytlem cementu“ byste se po bytě asi nechtěli tahat.
Pro velké vaky se prozatím osvědčila výplň z polystyrenových kuliček EPS, všechny jsou přibližně stejně velké, dobře se přizpůsobí tvaru těla, skvěle izolují tělesné teplo a hlavně jsou lehké. Velký vak DUO s nimi nebude vážit 57 kg, ale pouhých 8 kg. Někde se můžete setkat s propagací výplní z polypropylenových kuliček, ale ty jsou velmi hořlavé a tudíž nebezpečné pro využití v domácnosti. Tyto výplně se údajně využívají v některých asijských zemích.
Potah
Nejčastěji bývají potahy zhotovené z bavlny, polyesteru (mikroplyše) anebo z nylonu. Bavlna a mikroplyš jsou sice velmi příjemné na dotek, ale zároveň jsou citlivé na otěr a další možnosti mechanického poškození. Také se hůře udržují v čistotě a musí se častěji prát. Nylonové potahy jsou naopak velmi pevné, snesou i hrubší zacházení a snadno je vyčistíte vodou se saponátem. Některé vaky také mívají na potahu vnitřní pogumovanou vrstvu, která brání průniku vody dovnitř.